Editörden Mektup

Prof. Dr.Binnur Yeşilyaprak, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı öğretim üyesidir. Kariyerine ilkokul öğretmenliği ile başlayan Yeşilyaprak, lisans eğitimini Gazi Üniversitesi’nde, lisansüstü eğitimini Hacettepe Üniversitesi’nde sürdürmüş, 1983’te Psikolojik Danışma ve Rehberlik alanında mastır derecesini, 1988’de doktora derecesini almıştır. 1991-92 yıllarında 12 ay süreyle “Öğretmen Eğitimi” konusunda gönderildiği ABD Purdue Üniversitesi’nde gerek öğretmen eğitimi, gerekse Psikolojik Danışma ve Rehberlik alanında çalışmalar yapmış, gözlem ve incelemelerde bulunmuştur. 1995 yılında Doçent, 2002 yılında profesör olan Yeşilyaprak’ın uzmanlık alanı ile ilgili yayınlanmış tek ya da ortak yazarlı 11 kitabı, çeşitli bilimsel dergilerde basılmış 90 kadar makalesi bulunmaktadır. Çocuklar ve gençlerin sorunları,eğitimi,kariyer gelişimi üzerinde araştırmaları ve incelemeleri bulunan Yeşilyaprak bu alanlarda 16’sı yurtdışı olmak üzere 87 ayrı kongreye bildiri ile katılmıştır. EditördenMektup

Mesleki rehberlik ve kariyer danışmanlığı konusunda kitap ve makaleleri bulunan ,lisans/lisansüstü dersler yürüten Yeşilyaprak bu konuda İŞKUR ve MEB tarafından düzenlenen pekçok toplantıya “tartışmacı/ değerlendirmeci/ konuşmacı/ moderatör” vb. sıfatlarla davet edilmiş ve katkıda bulunmuştur.Çeşitli kurumların davetlisi olarak mesleki rehberlik konusunda seminerler veren ve projeler/ tezler yürüten Yeşilyaprak 2010-2011 öğretim yılında Dr.Niles’ın davetiyle gittiği ABD Penn State Üniversitesinde yine kariyer danışmanlığı konusundaki çalışmalarını sürdürmüştür.
Yeşilyaprak, aynı zamanda 2003-2008 yılları arasında Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği genel başkanlığı yapmıştır.PDR ve Eğitim alanındaki bilimsel dergilerde editör,bilim kurulu/ hakem kurulu üyesi olarak görevler üstlenmektedir.

Daha detaylı bilgi için:
http://www.ankara.edu.tr/faculties.educational
e-mail:byaprak@education.ankara.edu.tr

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir