Yönlendirilmiş Hayal Tekniği

  • OLASI BİR GELECEK

Hazırlayan: Prof. Dr. Dean W. Owen Jr. – Prof. Dr. Fidan Korkut Owen
Amaç: Mesleki ve yaşam biçimi tercihlerini keşfetmelerine cesaretlendirmek ( 8- 10 dakika)

Senaryo

Rahatlamanıza izin verin… bırakın aklınız ve bedeniniz rahatça salınsına ve hafiflesin…

Burnunuzda derin ve tam bir nefes alın ve ağzınızdan nefesi verin…..ciğerlerinizi havayla tamamen doldurun ve karın bölgenizin şiştiğini ve göğüs bölgenzizin genişlediğini hissedin…nefes veriyorken sahip olabileceğiniz tüm gerginlikleri rahat bırakın ….

Yavaşça gözlerinizin kapanmasına izin verin …

Bu zaman size ait.. Hiç bir rahatsiz edici uyarıcı yok. Telefon sesi yok, soru soran biri yok..Şu an zaman tamamen size ait.

Bugünden tam 10 yıl snra bir Cuma sabahına uyandığınız hayal etmenizi istiyorum. (ARA)

Saat çok erken.. Hala uykulu ve rahatsınzı.. Henüz gözlerinizi bile açmamışsınız..Bir süre bu rahatlığın tadını çıkarın. (ARA)

Biraz daha uyanmış durumdasınız şimdi.. Bazı noktalar adikkat etmenizi isteyeceğim sizden.. Yalnız mısınız? Eğer değilseniz kimlesiniz?.. etrafa bakın.. neye benziyor?.. etrafta herhangi bir ses var mı?..hangi renkler hakim odaya?… herhangi bir koku alıyor musunuz? (ARA)

İşe gitmek için hazırlanmak gerektiğini düşünüyorsunuz.. Hazır olmak için ne yapmanız gerek? Bugün ne giymeyi düşünüyorsunuz? ( ARA)

Şimdi işe gitmek için evden çıkmanız gerek.. işe nasıl gidiyorsunuz?Evden çıkıyorken etrafa bir daha bakın.. Nasıl bir evde yaşıyorsunuz?.. burada yaşamak nasıl bir şey…burada mutlu musunuz (ARA)

Artık işe gidiyorsunuz? Nasıl bir yoldan ve nasıl gidiyorsunuz?Etrafta neler var?.İş yeri ne kadar uzakta?. İşe gitmek nasıl bir duygu?… (ARA)

Nerdeyse işe vardınız.. Nasıl bir yer? Bina dışardan nasıl görünüyor? Ne tür renkler var?Çalıştığınız ofise geldiniz.. Ertafta birileri var mı? Birileri varsa ne yapıyorlar? Bu sabah neler yapmayı planladınız? Şimdi işinize odaklanın .. İşiniz nasıl bir iş?? (ARA)

Akşam olmaya başladı bile.. Birazdan işten çıkp eve gideceksiniz..Eve gitmeden once yapmanız gereken ne tür eylemler var? İşten çıkmadan once işinizi, iş arkadaşlarınızı düşünün (ARA)

Eve dönmeye başladığınızda kendinizi bir yoklayın.. Nasıl hissediyorsunuz? Yorgun? Mutlu? Iş yapmış olmanın doyumu?.. Tükenmiş… (ARA)

Şimdi eve yaklaşıyorsunuz? Yaşadığınız bu yere yeniden dikkat edin.. Neye benziyor? .. eve giriyorkenki duygularınızı bir kontrol edin.. ne hssediyorsunuz? Evde olmak nasıl bir duygu?..bu akşam ne yapacaksınız? Yalnız mısınız..?Değilseniz planınız ne?

Artık konuşmayı keseceğim. Akşamı istediğini zbiçimde bitirebilirsiniz. Sadece uyumaya gitmeden once gününüzün nasıl geçtiğine bir bakın.. Olabildiğince ayrıntılı olarak günü gözden geçirin..( ARA)

Bunu bitirmeye hazır olduğunuzda.. sadece gözlerini açın ve bir sure öylece oturun..

 

 

  • YÖNLENDİRİLMİŞ HAYAL YAZMA

Yönlendirilmiş Hayal PPTSunusu için tıklayınız

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir