Prof. Dr. Ragıp ÖZYÜREK

Dr. Özyürek, 1964 Ankara doğumludur ve 1986 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Anabilim Dalı’ndan mezun olmuştur. Aynı üniversitede yüksek lisans eğitimi yaparak, 1989 yılında mezun olmuştur. Doktorasını 1995 yılında Çukurova Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Dr. Özyürek, 1987 yılından başlayarak Çukurova Üniversitesi’nde araştırma görevlisi ve öğretim görevlisi, 1995-2005 yılları arasında da yardımcı doçent olarak görev yapmıştır. Özyürek, 2005 yılında psikolojik danışma ve rehberlik alanında doçentlik sınavını kazanmıştır. Hollanda’da inceleme gezisi yapmak için 1997 yılında kısa süreli olarak, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Florida Üniversitesi Psikolojik Danışman Eğitimi Bölümü’ne 1999 yılında 6 ay kadar konuk öğretim üyesi olarak ve Almanya’da ‘Fachhoschule Düsseldorf’da sosyal pedagoji eğitimi alan öğrencilere ders vermek için 2011 yılında kısa süreli olarak ziyaretlerde bulundu. ro

Dr. Özyürek, 2009-2010 eğitim-öğretim yılında Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Anabilim Dalı’nda konuk öğretim üyesi olarak bulunmuş, 2011 yılında yine bu üniversitede profesör olarak çalışmaya başlamıştır ve halen Eğitim Bilimleri Bölüm başkanlığı görevini yürütmektedir.

Çalışma alanları kariyer psikolojik danışmanlığı, okul psikolojik danışmanlığı ve istatistiktir. Lise ve ortaokul öğrencilerinin mesleki ilgilerinin tanınması, matematik yetkinliklerinin yükselmesi ve okul psikolojik danışmanlığı uygulamaları hakkında yayınları bulunmaktadır. Özyürek, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir